Δημόσιο Δίκαιο (Πολλαπλών Επιλογών)

ΣΕΛΙΔΕΣ: 475, 17 X 24 cm

ISBN 978-960-7591-23-2

To ανά χείρας βιβλίο «ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΙΚΑΙΟ» (συνταγματικό, διοικητικό, ευρωπαϊκό δίκαιο) είναι γραμμένο, σύμφωνα με την Προκήρυξη του ΑΣΕΠ, με τη μορφή ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών και με σχολιασμένη ή αναπτυγμένη τη σωστή απάντηση. Ανταποκρίνεται στις μαθησιακές ανάγκες ενός Υποψηφίου για το Διαγωνισμό του ΑΣΕΠ κατηγορίας Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ) και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΤΕ).

Εκτός από τις πλούσιες σε αριθμό και ποιότητα ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ και τις αντίστοιχες σχολιασμένες ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, σε όλο το φάσμα του «Δημοσίου Δικαίου», έχετε την ευκαιρία να βρείτε συγκεντρωμένα ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ που έχουν δοθεί από το έτος 1995 ως τα σήμερα πάνω στο ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΙΚΑΙΟ, με τις σωστές βέβαια απαντήσεις και σχόλια.

Στις σελίδες από 321 ως 389, εν είδει παραρτήματος, καταχωρίζεται το Κείμενο του Αναθεωρημένου «ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ» 1975/1986/2001, ώστε ο αναγνώστης να μπορεί χωρίς δυσκολία να προστρέχει και να επαληθεύει τις διάφορες αναφορές και παραπομπές στα άρθρα και τις διατάξεις του Συντάγματος, που αναφέρονται ιδιαίτερα στο Πρώτο Μέρος του βιβλίου.

Στο τέλος του βιβλίου, μπορείτε να βρείτε ένα θεματικό Ευρετήριο των Ερωτήσεων του Διαγωνισμού.