Κλάδος Αγγλικής-Ειδική Διδακτική

ΣΕΛΙΔΕΣ 576, 17x24cm

ISBN: 978-960-7591-26-7

Πρόκειται για "ΔΥΟ (2) βιβλία σε ΕΝΑ".

Το Πρώτο Βιβλίο περιλαμβάνει θεωρίες και δραστηριότητες, σύμφωνα με τις μεθόδους και τις τεχνικές που εφαρμόζονται στη σχολική πρακτική (Approach communicative, μοντέλο speaking του Hymes, τεχνική της grille, σχέδια μαθήματος, κ.λ.π.).

Το Δεύτερο Βιβλίο περιλαμβάνει, πλην των διαφόρων θεωριών γύρω από τη διαφοροποιημένη παιδαγωγική, τους άξονες περιεχομένου της διδασκαλίας των Αγγλικών, τη χρήση των νέων τεχνολογιών στη διδασκαλία, τα projects στη ξένη γλώσσα, τα παιδαγωγικά μέσα υποστήριξης της μάθησης κ.α., κυρίως, ένα πρόγραμμα διαθεματικών προσεγγίσεων και δραστηριοτήτων στη διδασκαλία της Αγγλικής, στο επίπεδο του εγγραμματισμού, της πολυγλωσσίας και της πολυπολιτισμικότητας.

Τόσο στο Πρώτο όσο και στο Δεύτερο Βιβλίο, επιπλέον, αναπτύσσονται και σχολιάζονται οι Απαντήσεις στις Ερωτήσεις των Θεμάτων που αναφέρονται στο Γνωστικό Αντικείμενο, στα Παιδαγωγικά Θέματα και στα Θἐματα Γενικής και Ειδικής Διδακτικής της Αγγλικής που δόθηκαν, στα παρελθόντα έτη, στους αντίστοιχους διαγωνισμούς των εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π.