Σημειώσεις Ειδικής Διδακτικής Μαθηματικών

Σελίδες 88, 21x29cm

ISBN: 960-7591-43-7

Δεν ορίστηκε εικόνα

Οι Σημειώσεις Ειδικής Διδακτικής που έχετε στα χέρια σας αναφέρονται στη διδασκαλία των Μαθηματικών στο Γυμνάσιο και το Λύκειο. Είναι γραμμένες με βάση τις διδακτικές οδηγίες του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και τις εμπειρίες που έχουν οι Καθηγητές που ήδη διδάσκουν το μάθημα στα σχολεία μας και έχουν αξιόλογο διδακτικό έργο. Ακολουθήσαμε πιστά την επίσημη αντίληψη ότι, γιακάθε τάξη, η διδασκαλία των Μαθηματικών, πρέπει να οργανωθεί στη βάση μιας συνύπαρξης από τη μια μεριά ενός σχεδιασμού κατάλληλων και πλούσιων δραστηριοτήτων και από την άλλη ενός προγραμματισμού μιας επιθυμητής τελικής συμπεριφοράς. Αλλωστε, η περιγραφή των στόχων με όρους επιδιωκόμενων "πρϊόντων" όταν πρόκειται για απόκτηση υψηλού επιπέδου διανοητικών ικανοτήτων είναι συχνά ατελής, αν όχι και ανέφικτη (π.χ. δεν μπορείς να εκφράσεις με τη μορφή "προϊόντος" την αναλογική σκέψη ή την κριτική ικανότητα). Γι αυτό και η διδασκαλία πρέπει να οργανωθεί στη βάση δραστηριοτήτων για την επίτευξη των γενικών στόχων της μαθηματικής εκπαίδευσης, με τους συγκεκριμένους μετρήσιμους στόχους να ενέχουν το ρόλο του παραδείγματος για τον διδάσκοντα προκειμένου αυτός να βοηθηθεί στη μετάφραση των γενικών στόχων. Εξάλλου, κατά το σχεδιασμό των διδακτικών δραστηριοτήτων, πρέπει να λαμβάνεται υπόψη το γεγονός ότι η κατανόηση των εννοιών και η απόκτηση ουσιαστικής γνώσης επιτυγχάνονται, όταν βασίζονται σε προηγούμενες γνώσεις, εμπειρίες και βιωμάτα των μαθητών.